Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

TFF Merkez Hakem Kurulu’ndan hakemlere uyarılar!

TFF Merkez Hakem Kurulu, 12-20 Ocak tarihleri arasında, Riva tesislerinde 47 hakemin katılımıyla üst klasman hakem kampında hakemlere çeşitli uyarılarda bulundu. İşte detaylar…

Çarşamba 27 Ocak 2021 13:49
Güncelleme: Çarşamba 27 Ocak 2021 13:55

Milliyet’i haberine göre, özellikle ayağa basma ile ilgili çıkarılan kartlar konusunu gündeme getiren MHK, her ayağa basmanın kart gerektirmediğine işaret etti.

İşte o uyarılar:

“Kartı ancak ayak, ayağın üstüne gelmesi halinde kullanın. Örneğin; ayak, rakibin ayağının ucuna geliyor, bu kart değildir. Bu tip pozisyonlara ne kadar yakın olursanız, o kadar sağlıklı karar verirsiniz.”

“Rakibine kart aldırmak için numara yapanlar var. Yüzüne el ya da dirsek gelmediği halde kendini yere atanlar var. Bunlara dikkat edin, taviz vermeyin. Bu tip mücadelelere yakın olun, pozisyonu iyi süzün, gerekirse kartlarınızı kullanmaktan kaçınmayın.”

“Kaleciler, özellikle takımlarının önde olduğu anlarda vakit geçirme adına topu oyuna geç sokuyorlar. Bu tip vakit geçirmeleri gördüğünüz anda kartlarınızı kullanın, uzatma dakikalarına asla bırakmayın. Zamana oynadığını hissettiniz, hangi dakikada olursa olsun, kartınızı kullanın.”

“Süper Lig maçlarında hakemi zorlayan, provoke eden oyuncular var. Bunlara asla taviz vermeyin. Fırsat buldukça, diğer maçları da izleyin. Bu tip oyuncuları göreceksiniz. Ön yargılı olmadan önlemlerinizi alın. Gerekirse kartlarınızı kullanmaktan kaçınmayın.”

“Teknik alanlarda son üç haftada düzelmeler var. Kenar yönetimlerin hakemin otoritesini sarsan hareketlere de asla izin vermeyin.”

“VAR konusu da önemli. Her şeye karışmayın, kendi alanınızda kalın. Esas sorumluluğun sahadaki hakemde olduğunu asla unutmayın.”

Öte yandan TFF, hakemler, sporcular ve teknik ekiplerin Kovid-19 aşısı olmaları için geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Federasyon, önceki gün hakemler için ikinci kez aşı talebinde bulundu. Kulüplerdeki teknik heyet ve futbolcular ise aşı olup olmamaya kendileri karar verecekler. Federasyon bu konuda kulüpleri zorunlu tutmayacak.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.