TAKVİM

"Türk futbolunda yıkım var!"

Trabzonspor'un eski başkanı ve teknik direktörü Özkan Sümer, Türk futbolu ve bordo-mavililerin gündemine yönelik açıklamalar yaptı. Kulüpler Birliği doğru adımlar atıyor mu? 21 takımlı lig için ne düşünüyor? Trabzonspor'un Sörloth konusundaki stratejisini nasıl yorumluyor? Özkan Sümer yanıtladı.

Perşembe 17 Eylül 2020 15:31
Son Güncelleme: Perşembe 17 Eylül 2020 15:39

Emrah KARALİNÇ-AJANSSPOR ÖZEL

Trabzonspor’un eski başkanı Özkan Sümer, gündeme yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Sümer, bordo-mavililerin Sörloth konusundaki politikasını ve şampiyonluk şansını da yorumladı. Yayıncı kuruluş, Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu ortak noktada buluşabilecek mi? Kulüpler Birliği yönetimini başarılı buluyor mu? Tüm bu sorulara duayen futbol adamı Özkan Sümer yanıt verdi. İşte Özkan Sümer’in açıklamaları…

“Türk futbolunda benim gördüğüm bir yıkım ve çarpıklık olduğudur”

Trabzonspor'un eski başkanı, Türk futbolundaki mevcut fotoğrafın üzücü olduğunu ifade etti. Özkan Sümer, “Açıkçası Türk futbolunda benim gördüğüm; bir yıkım ve çarpıklık olduğudur. Yayıncı kuruluş meselesine her açıdan bakmak gerek. Yayıncı kuruluşun aldığı kararı, bir kısım baskıların ortaya çıkardığı bir sonuç olarak görüyorum. Bu konuda gerekli planlama yapılır ve ihtiyaçlara göre bir plan çıkarılır. Ama öyle bir durum söz konusu değil. Türkiye’de futbolun yönetimi açısından bana iyi bir şey gösterebilir misiniz? Türkiye Futbol Federasyonu’nun da doğru bir şekilde işletildiği tartışmaya açıktır. TFF’nin yayıncı kuruluş konusunda açıklamaları ortada. Konunun doğru işlenmesi gerek. Kulüpler açısından yayın gelirleri konusu çok önemli. Gerekli ve istikrarlı bir adım atılmalı diye düşünüyorum” dedi. 

“Büyük çatışmalar yaşadık”

Kulüpler Birliği’nin temellerinin atılmasında büyük bir öneme sahip olan Özkan Sümer, ”Kulüpler Birliği’nin kuruluşunda varım. Biz, kulüpler açısından ciddi bir yapı oluşsun istedik. Kulüpler Birliği konusunda ne kadar mücadele verdiğimizi bilen bilir. Bu konuda büyük çatışmalar da yaşandı. Kulüpler Birliği’nin kurulmasındaki temel nosyon, Türk futbolunun gelişmesi doğrultusunda bir yapı oluşturmaktı. Ama buna yönelik hiçbir çalışma görmüyorum” ifadelerini kullandı.

“Kulüpler Birliği, 21 takımlı lige nasıl destek verdi anlayamadım”
“Kulüpler Birliği, 21 takımlı lige nasıl destek verdi anlayamadım”

Süper Lig’in 21 takımlı oynanmasının mantıklı olmadığını ifade eden Sümer, ”Kulüpler Birliği nasıl oluyor da 21 takımlı bir lige müsaade ediyor ve destekliyor anlamıyorum. 21 takımlı ligde gelirlerin de 21’e bölündüğünü hatırlatmak gerek. Doğru bir adım olduğuna inanmıyorum” dedi.

“Oyuncu üretimine ihtiyaç var ama olmayan faaliyetleri konuşuyoruz”

Rezerv Lig’in daha önce kurulacağı açıklanmıştı. Fakat; sadece 3 kulüp Rezerv Lig’in olmasını istedi. Bu konuda ise Sümer, “Oyuncu üretimine kulüplerin çok ihtiyacı olduğu aşikardır. Ama 3 kulüp dışında (Trabzonspor, Beşiktaş, Göztepe) kimse desteklemedi. U19 sonrası takımlar hayal kırıklığı yaratıyor. Bu konuda da vizyon ve yönetim tarzına bakmak gerek. Türk futbolunun var olması gerekiyor. Bu konu önemli. Bir takım faaliyetler yapılıyormuş gibi görünüyor. Ama olmayan faaliyetlerden bahsedip duruyoruz” ifadesini kullandı.

“Sörloth konusunda Trabzonspor doğru adımları atacaktır”

Öte yandan Özkan Sümer, Alexander Sörloth’un Trabzonspor’daki durumuyla ilgili de,  “Sörloth iyi bir oyuncu. Böyle bir oyuncuyu kadroya katmak önemli. Bir oyuncu kadroya katılırken, yararlılığı, ekonomik durumu ve devamlılığı gözden geçirilir. Trabzonspor 12.5 milyon Euro kazanacak diye bakmamak gerek. Sörloth takımdan gittiğinde sportif başarıya bu ne kadar etki edecek? Bu da önemli. Ayrıca Yusuf Yazıcı da transfer oldu. Kaç paraya transferi gerçekleşti? 17 milyon Euro. Sörloth ona bakarsanız Yusuf Yazıcı’dan daha az para kazandırarak gitmiş olacak. Tabii ki Trabzonspor yönetimi en doğru hamleyi yapacaktır, yapmalıdır” yorumunu yaptı.

“Trabzonspor şampiyon olur ya da olamaz demek için erken”
“Trabzonspor şampiyon olur ya da olamaz demek için erken”

Süper Lig’de Trabzonspor’un şampiyonluğa oynayıp oynayamayacağı sorusuna ise Sümer şu yanıtı verdi:

“Ülkemizde şampiyonu sadece takımın aldığı neticeler ve performansı belirlemiyor. Diğer takımların iyi olup olmadığı da belirliyor. Mesela Başakşehir’in şampiyonluğuna bakın. Toplam 34 haftada 33 puan kaybı yaşayarak şampiyon olan bir takım var. Trabzonspor şampiyon olur ya da olamaz demek için de henüz çok erken.”

Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.