Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

UEFA'ya 8 milyar euroluk öneri: 'Yeni sezon Ocak 2021'de başlasın'

Süper Lig ve diğer liglerde yeni sezon Ocak 2021'de mi başlayacak? Hollanda'nın Hypercube firmasından farklı bir öneri geldi. Bu plan için ise 8 milyar euroya ihtiyaç var. İşte detaylar...

Salı 5 Mayıs 2020 10:41
Son Güncelleme: Salı 5 Mayıs 2020 10:46

Belçika, Hollanda, Fransa gibi ülkeler ligleri sona erdirirken bazı federasyonlar maçların mayıs-haziran döneminde tekrar başlaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak süreç hiç kolay olmayacak. Bunu düşünen bir Hollandalı danışmanlık firması UEFA ve diğer liglerin kapısını farklı bir planla çaldı ve UEFA’nın bu işi 8 milyar euroya bitirebileceğini açıkladı.

Hollandalı Danışmanlık Firması ‘Hypercube’ futbol kamuoyuna yepyeni bir futbol takvimi önerisi sundu.

Firmanın planına göre 2019-20 sezonunun geri kalan maçlarını hemen oynamaya gerek yok. UEFA’ya bağlı ligler, müsabakaları en geç yıl sonunda bitirecek.

Fikstüre Dünya Kupası ayarı!

Yeni sezon ise Ocak 2021’de başlayacak. Keza 2022’de de sezonun Ocak’ta başlaması öngörülüyor zira 2022 Katar Dünya Kupası Kasım-Aralık aylarında düzenlenecek.

Normale dönüş ne zaman?

Dünya Kupası’nın ardından daha kısa bir sezonun oynanması ve o sezonun 2023 ortasında bitirilmesi, 2023-24 sezonuyla birlikte ise eski hale geri dönülmesi amaçlanıyor.

EURO 2021 ne olacak?

Bu durumda akıllara gelen sorulardan biri şu: EURO 2021 ne olacak? Hypercube Direktörü Pieter Nieuwenhuis’e göre sezonun bir takvim yılına yayılması nedeniyle EURO 2021 için bir ara vermek sorun yaratmayacak.

Nieuwenhuis ayrıca bu planın kulüplerle federasyonlar arasındaki birçok anlaşmazlığı engelleyeceğini düşünüyor.

Her şey için 8 milyar euro!

Voetbal International’e konuşan Hypercube Direktörü, “Biz her şeyi hesapladık. Bu planda bütün Avrupa liglerini finanse etmek için 8 milyar euro gerekiyor. Bu ilk başta kulağa yüksek gelebilir ama Avrupa kulüplerinin toplam cirosunun yıllık 30 milyar euro olduğu düşünülürse o kadar yüksek değil. Yeni sezonda maçların seyircisiz oynanacak olmasının yaratacağı zarar, veya maçların oynanamayacak olması, bizleri 8 milyar euroyu geçen bir tabloyla karşı karşıya bırakabilir” ifadelerini kullandı.

FIFA ve UEFA’nın 3 milyar euro nakit parası olduğuna vurgu yapan Nieuwenhuis, bu plana hükümetlerin de destek olabileceğini söylüyor.

Futbolcu sözleşmeleri ne olacak?

Ancak yine de bu planla ilgili çok büyük soru işaretleri var. Bunlardan bir tanesi oyuncu sözleşmeleri. Türkiye’de sözleşmeler 31 Mayıs’ta, Avrupa’da 30 Haziran’da sona eriyor.

Niewenhuis, bu konuyu konuştuklarını ama henüz detaylı şekilde açıklamayacaklarını bildirdi.

AJANSSPOR

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.